Asma yaprağına sarılı

sardalya

Elias Mamalakis tarafından

YUNANİSTAN

icon_person 6 KİŞİLİK     icon_person 40 DAKİKA

Hazırlanışı

Asma yapraklarını tuzlu kaynar suya koyup 3 ila 4 dakika boyunca pişirin. Hızlıca soğuk sudan geçirin ki yeşil rengini kaybetmesin. Yaprakları kurumaları için bir havlunun üzerine serin.
Sardalyaları kafa ve bağırsaklarını çıkararak temizleyin. Biraz tuzlayın ve suların süzülmesi için 10 dakika süzgeçte bekletin.
Sardalyaları yapraklara sarın (her sardalya için bir yaprak). Eğer yapraklar çok büyükse ortadan kesin. Doldurduğunuz yaprakları fırın tepsisine yerleştirip zeytinyağına bulayın.
Fırını 10 ila 15 dakika boyunca 180 derecede ısıtın ve pişirmeye başlayın. Yemeğinizi Yunan salatası ve şarap ile servis edin.

Malzemeler

1kg taze sardalya
1 çay bardağı zeytinyağı
Tuz
300g asma yaprağı

Elias Mamalakis, Avrupa’nın en meşhur gastronomi dergilerinden ‘Olive’in Yunanca versiyonunun genel yayın yönetmeni, aynı zamanda 2006’da Cannes’da Yılın Televizyon Programı seçilen meşhur “Boukia kai Şychorio” (“Çok Lezzetli“) televizyon programının sunucusu.
Elias, aynı zamanda sürdürülebilir balıkçılığın aktif bir destekçisi. Mamalakis, Yunanistan’daki balık faunasını anlatan bir kitabın yazarlarından ve aşırı avlanmayla ilgili bir belgeselelin yapımına da destek veriyor.

Sardalya hikayesi

Sardalya ve tabağınızdaki diğer balıkların hikayeleri hakkında daha fazla bilgi alın.