HEPİMİZ BİRBİRİMİZE

BAĞLIYIZ VE BİRLİKTE BİR FARK YARATABİLİRİZ.

Küresel ekonomi içerisinde deniz ürünleriyle ilgili günlük kararlarımız, deniz kaynakları ve insanlar üzerinde büyük bir etkiye neden olur. Artan talebi karşılamak için yapılan aşırı avlanma büyük bir tehdit oluşturuyor. Hükümetler ve balıkçılık sektörü bu durumun önüne geçmeye çalışıyor. Merak etmeyin siz tüketicilerin, balık-ekmekten vazgeçmesine gerek yok. Ne yapabilirsiniz? Sürdürülebilir deniz ürünlerini tüketerek balık stoklarını ve yaşamı o balık stoklarına bağlı insanları koruyabilirsiniz.
NASIL FARK YARATABİLECEĞİNİZE DAİR BİRKAÇ İPUCU:

SERTİFİKALI DENİZ ÜRÜNLERİNİ ALIN

Balığınızın sürdürülebilir balıkçılardan veya akuakültürden geldiğini gösteren MSC, ASC veya organik etiketli ürünleri tercih edin.

YAVRU BALIK YEMEYİN

Belli bir boydan küçük balıklar henüz olgunluğa erişmemiş ve ürememişlerdir. Balıkçınıza aldığınız balığın yetişkin olup olmadığını mutlaka sorun, siz de kontrol edin. Böylece balıkların üremesine fırsat tanımış olursunuz.

ÇEŞİTLİLİĞİ TADIN

Deniz ürünlerini tüketirken çeşitliliğe dikkat etmek deniz kaynaklarının üzerindeki baskının daha dengeli dağılmasını sağlar. Biyolojik çeşitlilik ekosistemleri güçlendirir. Tüketiminizi çeşitlendirmek hem eğlencelidir hem de denizlere yardım eder!

ETİKETLERİ OKUYUN

Avrupa Birliği’nde aldığınız ürünün tam adını, nereden geldiğini, nasıl yakalandığını ve üretildiğini bilmek yasal hakkınız. Eğer etikette bu bilgiler yazmıyorsa, satıcınıza sorun. Eğer yanıt alamazsanız o ürünü satın almayın.